UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Jakość to pewien stopień doskonałości – studia podyplomowe „Menedżer Jakości”

Jakość to pewien stopień doskonałości – studia podyplomowe „Menedżer Jakości”

Jak opracować, wdrożyć i doskonalić w firmie system, który pozwala na uzyskiwanie określonej i powtarzalnej jakości wyrobów i usług? To wiedza, jaką zdobędą słuchacze studiów podyplomowych Menedżer Jakości w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. O praktycznych aspektach kierunku opowiada Magdalena Brudzyńska, kierownik studiów, Doradca Klienta w firmie TÜV NORD.

Skąd pomysł na stworzenie takiego kierunku studiów?

Opracowanie programu studiów podyplomowych pod nazwą „Menedżer Jakości” było wynikiem zapotrzebowania ze strony partnerów biznesowych TUV NORD Polska. Nasi auditorzy często spotykali się z pytaniami ze strony pracowników firm, które odwiedzali, o możliwości uzupełnienia swojej wiedzy z zakresu szeroko rozumianej jakości nie tylko w ramach krótkich szkoleń, które oferujemy, ale również studiów podyplomowych. Stąd zrodził się pomysł na zorganizowanie tego autorskiego tematu i jego realizację we współpracy z Akademią Finansów i Biznesu Vistula.

„Jakość” to termin bardzo obszerny. Czy może Pani powiedzieć, co będzie przedmiotem proponowanych studiów?

Termin „jakość” faktycznie może się odnosić do wielu dziedzin życia. Podczas naszych studiów koncentrujemy się na jej ujęciu biznesowym. Zawsze podobała mi się definicja jakości, która określa ją jako „pewien stopień doskonałości”. W przypadku norm ISO ten stopień doskonałości staje się bardziej określony poprzez nałożone wymagania ze strony normy, firmy jak i jej klientów. Podczas proponowanych studiów staramy się przybliżyć słuchaczom, w jaki sposób można opracować, wdrożyć i doskonalić w firmie system, który pozwala na uzyskiwanie określonej i powtarzalnej jakości wyrobów i usług. Nasze zajęcia to nie tylko teoria, ale również praktyka, a także prezentacja gotowych narzędzi bardzo przydatnych przy codziennej pracy z systemem.

Co możemy rozumieć przez wspomnianą „praktykę”?

Można się do tego odnieść również na kilku poziomach. W tym najbardziej dosłownym oznacza to oczywiście dużą liczbę ćwiczeń, warsztatów czy case studies. Jednak to, co zdaje się być ważniejsze, to zaangażowanie do prowadzenia zajęć dużej liczby trenerów i wykładowców, których codzienna praca łączy się z systemami. To osoby, które posiadają nie tylko wnikliwą wiedzę z tego zakresu, ale również doświadczenie, którym się chętnie dzielą.

I tu pojawia się kolejne ważne pytanie, do kogo kierowane są te studia?

„Menedżer jakości” to program kierowany do wszystkich tych, którzy na co dzień pracują w oparciu o normę ISO 9001, do pełnomocników ds. systemu zarządzania jakością, ale również do osób pracujących w działach jakości, jak i tych które dopiero chcą związać swoją przyszłość z tą dziedziną.

Jakie kompetencje zdobędzie uczestnik studiów podyplomowych „Menedżer jakości”?

Studia przygotowują do opracowania i wdrożenia w firmie systemu zarządzania, a także do późniejszej koordynacji pracy wszystkich działów przedsiębiorstwa mających wpływ na funkcjonowanie systemu – to pełnomocnik jest przecież odpowiedzialny za jego sprawne funkcjonowanie. W toku studiów kładziemy również nacisk na funkcje menedżerskie i umiejętności niezbędne do zarządzania zespołem auditorów wewnętrznych. Dzięki tym umiejętnościom i kompetencjom uczestnicy studiów wnoszą dodatkową wartość do swoich firm, pomagając im się rozwijać i zdobywać nowe rynki.

W jaki sposób można udokumentować te kompetencje?

Każdy absolwent otrzymuje, oczywiście, dyplom ukończenia studiów podyplomowych wydany na druku MEN. Dodatkowo jednak istnieje możliwość uzyskania kilku innych certyfikatów. Mowa tu przede wszystkim o akredytowanych certyfikatach personelu czyli:

  • Pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakości (TÜV NORD Polska),
  • Menedżer Systemu Zarządzania Jakością (TÜV NORD Polska).

Oba certyfikaty są wydane z akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji i są ważne przez 3 lata. Ze względu na 3-letni okres ważności takiego certyfikatu jego posiadacz jest zobowiązany do ciągłego aktualizowania wiedzy przez udział w kursach i konferencjach związanych z jakością. To z kolei pozwala przedłużać okres ważności niniejszych dokumentów na kolejne 3 lata. Dla pracodawcy stanowi to gwarancję, że jego pracownik jest „na bieżąco” w kwestiach związanych ze swoją pracą.

Czyli po ukończeniu studiów „Menedżer jakości” można otrzymać aż 3 różne dokumenty poświadczające kwalifikacje?

Nawet cztery. Ze względu na to, że program studiów jest wzbogacony o inne systemy zarządzania, takie jak System Zarządzania Środowiskowego czy System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną pracy istnieje także możliwość uzyskania dodatkowego certyfikatu Auditora wewnętrznego Zintegrowanego Systemu Zarządzania wg ISO 9001, ISO 14001 i PN-N-18001.

TUV NORD Polska to firma działająca na polskim rynku już od ponad 20 lat. Jej działalność opiera się na trzech filarach: certyfikacji systemów i osób, szkoleniach oraz odbiorach technicznych. Wartości wyznawane przez pracowników firmy – KOMPETENCJA, UCZCIWOŚĆ, PARTNERSTWO – znajdują swoje odzwierciedlenie w każdym działaniu i na każdym etapie pracy. Staramy się być jak najbliżej swoich klientów, co jest możliwe dzięki sieci biur regionalnych zlokalizowanych w 9 miastach w Polsce.

Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +44

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.