DNI OTWARTE ONLINE -30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Jak bank tworzy pieniądze, które ty musisz zarobić. O historii bankowości i rezerwie cząstkowej.

Jak bank tworzy pieniądze, które ty musisz zarobić. O historii bankowości i rezerwie cząstkowej.

Początek: wt., 15 gru 2015, 17:00
Koniec: wt., 15 gru 2015, 18:00

15 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Panem Grzegorz Słowiński, który wygłosi swój referat nt. Jak bank tworzy pieniądze, które ty musisz zarobić. O historii bankowości i rezerwie cząstkowej. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Naukowej GUV. 

Papierowy pieniądz bez pokrycia w towarze oraz bankowość oparta o system rezerwy cząstkowej są oczywistością dla współczesnych ekonomistów. Gdy zapytałem pewnego razu o to dyrektora banku spółdzielczego, nie potrafił on sobie wyobrazić, jak mogłoby być inaczej. A jednak ostatnio Szwajcarzy z organizacji MoMo złożyli wniosek o referendum w sprawie zakazu rezerwy cząstkowej. Podstawowe podręczniki akademickie nie dyskutują głębiej tego zagadnienia. A przecież jest to dość nowy wynalazek. A może nie tyle nowy, co dopiero od niedawna uznany za coś dobrego. System rezerwy cząstkowej jest charakterystyczny tylko i wyłącznie dla współczesnych banków i powoduje, że mają zupełnie inną księgowość niż normalny biznes. Spróbuję wyjaśnić, jak to jest możliwe, że z każdych 100 zł, które wpłacasz na konto, bank potrafi wykreować ponad 2000 zł (I wziąć od nich odsetki). Czy rezerwa cząstkowa i papierowy pieniądz są czymś dobrym, czy raczej przyczyną problemów?

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.