UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Gość w Akademii Finansów i Biznesu Vistula

Gość w Akademii Finansów i Biznesu Vistula

27 lutego br. w Akademii Finansów i Biznesu Vistula Europoseł, dr Janusz Zemke wygłosił wykład zatytułowany „Europejska polityka bezpieczeństwa i obrony”.

Dr Janusz Zemke w latach 2001-2005 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, a od 2009 r. jest posłem RP do Parlamentu Europejskiego – członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Transportu i Turystyki oraz Stałej Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony.

Dr Janusz Zemke omówił kompetencje Unii Europejskiej w dziedzinie obronności, a także uwarunkowania współpracy państw unijnych w dziedzinie bezpieczeństwa. Przedstawił również kwestię stałych konsultacji między NATO i Unią Europejską. Jak wskazał Europoseł, ponieważ nie wszystkie państwa UE są jednocześnie członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, preferują one udział w operacjach wojskowych Wspólnoty, a nie w operacjach organizowanych przez NATO. W sumie Unia Europejska uczestniczyła w ponad 20 operacjach w dziedzinie bezpieczeństwa. Nie wszystkie kraje Unii Europejskiej są zainteresowane w jednakowym stopniu udziałem w unijnych operacjach w dziedzinie bezpieczeństwa. Tymczasem wzmocnienia wymagają instytucje europejskie zajmujące się ochroną granic Wspólnoty. Przykładem może być Frontex.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.