UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Dlaczego tak niewiele kobiet w Polsce kieruje uczelniami?

Dlaczego tak niewiele kobiet w Polsce kieruje uczelniami?

kobieta, biuro, fotel, fotografia

Rektorzy polskich uczelni to prawie sami mężczyźni. Z badań dr Anny Pokorskiej wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat zaledwie jedna na 45 kadencji rektora na uniwersytetach publicznych była sprawowana przez kobietę. Dlaczego tak niewiele kobiet w Polsce kieruje uczelniami?

Dominacja mężczyzn bez przesłanek formalnych

W tej chwili wśród rektorów polskich uniwersytetów publicznych nie ma żadnej kobiety. Dominacja mężczyzn jest całkowita, choć, jak podkreśla autorka badań, dr Anna Pokorska, nie ma ku temu żadnych przesłanek formalnych. Nie ma też różnic pomiędzy płciami w jakości pracy. W kadrze kierowniczej uniwersytetów jest wiele pań, które mają kompetencje i przygotowanie do kierowania uczelnią, ale niezwykle rzadko dochodzą do godności rektora.

Pani rektor w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula

Na tym tle wyróżnia się Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula, uczelnia niepubliczna. Od 7-u lat jej rektorem jest dr hab. Jolanta Żyśko, która podkreśla, że nie ma żadnych kompleksów wobec mężczyzn. – Nigdy nie rozpatrywałam swojej kariery pod kątem płci. Dla mnie liczą się kompetencje merytoryczne i organizacyjne – mówi. Jednocześnie pani rektor podkreśla, że zahartował ją sport, jest kilkukrotną mistrzynią w żeglarstwie regatowym w klasie 470.

Dr hab Jolanta Żyśko przez lata była pracownikiem naukowo-badawczym. W 2010 roku została ekspertem MNiSW, a następnie Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jako rektor Szkoły Głównej Turystki i Hotelarstwa Vistula, realizuje wizję międzynarodowej uczelni, skupiając się na jakości kształcenia. Podkreśla, że w kwestiach strategicznych jest bardzo stanowcza i nie odpuszcza.

Jak przełamać męską hegemonię

Jako źródło męskiej dominacji w uczelniach rektor Vistuli wskazuje na bardzo konserwatywne środowisko oraz fakt, że kobiety wysoko, często wyżej niż karierę, stawiają rodzinę. Aby pogodzić obie role potrzebne jest wsparcie partnera.

Statystyki może przebudować Ustawa 2.0., która zmienia rolę rektora
i sposób jego wyboru. Najważniejsze jest jednak to, by liczyły się kompetencje, a nie płeć.

Kobiety są rektorami 34 spośród 200 najlepszych uniwersytetów na świecie ujętych w rankingu THE World University Ranking 2019.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +45

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.