Dlaczego tak niewiele kobiet w Polsce kieruje uczelniami?
Rektorzy polskich uczelni to prawie sami mężczyźni. Z badań dr Anny Pokorskiej wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat zaledwie jedna na 45 kadencji rektora na uniwersytetach publicznych była sprawowana przez kobietę. Dlaczego tak niewiele kobiet w Polsce kieruje uczelniami?
Dominacja mężczyzn bez przesłanek formalnych
W tej chwili wśród rektorów polskich uniwersytetów publicznych nie ma żadnej kobiety. Dominacja mężczyzn jest całkowita, choć, jak podkreśla autorka badań, dr Anna Pokorska, nie ma ku temu żadnych przesłanek formalnych. Nie ma też różnic pomiędzy płciami w jakości pracy. W kadrze kierowniczej uniwersytetów jest wiele pań, które mają kompetencje i przygotowanie do kierowania uczelnią, ale niezwykle rzadko dochodzą do godności rektora.
Pani rektor w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula
Na tym tle wyróżnia się Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula, uczelnia niepubliczna. Od 7-u lat jej rektorem jest dr hab. Jolanta Żyśko, która podkreśla, że nie ma żadnych kompleksów wobec mężczyzn. – Nigdy nie rozpatrywałam swojej kariery pod kątem płci. Dla mnie liczą się kompetencje merytoryczne i organizacyjne – mówi. Jednocześnie pani rektor podkreśla, że zahartował ją sport, jest kilkukrotną mistrzynią w żeglarstwie regatowym w klasie 470.
Dr hab Jolanta Żyśko przez lata była pracownikiem naukowo-badawczym. W 2010 roku została ekspertem MNiSW, a następnie Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jako rektor Szkoły Głównej Turystki i Hotelarstwa Vistula, realizuje wizję międzynarodowej uczelni, skupiając się na jakości kształcenia. Podkreśla, że w kwestiach strategicznych jest bardzo stanowcza i nie odpuszcza.
Jak przełamać męską hegemonię
Jako źródło męskiej dominacji w uczelniach rektor Vistuli wskazuje na bardzo konserwatywne środowisko oraz fakt, że kobiety wysoko, często wyżej niż karierę, stawiają rodzinę. Aby pogodzić obie role potrzebne jest wsparcie partnera.
Statystyki może przebudować Ustawa 2.0., która zmienia rolę rektora
i sposób jego wyboru. Najważniejsze jest jednak to, by liczyły się kompetencje, a nie płeć.
Kobiety są rektorami 34 spośród 200 najlepszych uniwersytetów na świecie ujętych w rankingu THE World University Ranking 2019.