DNI OTWARTE ONLINE - 30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Czarnogóra szuka alternatywy dla współpracy z Rosją

Czarnogóra szuka alternatywy dla współpracy z Rosją

Czarnogóra, miasto, plaża, góry

Wpływom gospodarczym Rosji w Czarnogórze i wzajemnym relacjom tych państw, poświęcony jest artykuł Czarnogóra szuka alternatywy dla współpracy z Rosją”, którego autorką jest Marta Szpala z Zakładu Badań nad Konfliktami Akadmii Finansów i Biznesu Vistula. To już kolejna publikacja w ramach współpracy naszej Uczelni z Obserwatorem Finansowym.

Autorka zwraca uwagę na znaczącą aktywność Rosjan w Czarnogórze, głównie w sferze gospodarczej i społecznej. W tym bałkańskim kraju działają liczne rosyjskie szkoły, radio i organizacje społeczne. Rosja jest również najważniejszym inwestorem zagranicznym w Czarnogórze.
Marta Szpala podkreśla jednak, że model rozwoju oparty głównie na rosyjskich inwestycjach przestał być już atrukcyjny i skuteczny. Przyczyną jest m.in sprzedaż większości zasobów, nieefektywne inwestycje rosyjskie w innych sektorach niż nieruchomości oraz szereg konfliktów między tymi państwami.

Z jakimi krajami Czarnogóra zaczęła współpracować? Na jakie rynki się otworzyła? Jakie sektory będzie rozwijała? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule, który można przeczytać TUTAJ.

Publikacja jest częścią cyklu uczelni i Obserwatora Finansowego, w którym regularnie pokazujemy regiony lub kraje zwiększonego ryzyka gospodarczego. Dotąd w cyklu ukazały się:

  • Stabilna gospodarka to szansa na utrzymanie kruchych porozumień na Bałkanach
  • Białoruski kryzys gospodarczy jest skutkiem i przyczyną jednocześnie
  • Ukraina musi grać w dwa ognie
  • Nikomu nie zależy na Mołdawii na tyle, żeby istotnie zmienić jej położenie
Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie w filii zagranicznej Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Bristolu Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Metodyka nauczania języków obcych Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +43

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.