Strona główna / News / Ambasadorzy porozmawiają o znaczeniu krajów BRICS

Ambasadorzy porozmawiają o znaczeniu krajów BRICS

Ambasadorzy krajów tworzących BRICS będą debatować na temat roli i celów ugrupowania we współczesnym świecie. Konferencja odbędzie się 29 kwietnia 2015 r. w godz. 14.00-17.00 w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Wstęp wolny.

Ugrupowanie BRICS, które tworzą: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Afryka Południowa, to liczący się gracz na arenie międzynarodowej. Charakteryzuje je szybki rozwój, w sumie jego populacja obejmuje 3 miliardy ludzi, kraje tworzące je razem generują ¼ globalnego produktu narodowego brutto, na ich terenach znajduje się znaczna część złóż bogactw naturalnych. Chętnych do wstąpienia w szeregi BRICS przybywa, rozważają to Turcja, Korea Południowa, Meksyk czy Indonezja. Celem ugrupowania BRICS jest np. stworzenie nowego systemu walutowego, zwiększenia roli państwo rozwijających się w międzynarodowych instytucjach walutowych czy reforma ONZ.

– Sytuacja międzynarodowa znajduje się obecnie pod wielkim wpływem wydarzeń na Ukrainie oraz aktywności ISIS. To bardzo ważne kwestie, ale nie możemy zapomnieć innych istotnych procesów politycznych kształtujących przyszłość współczesnego świata. Jedną z takich kwestii są kraje tworzące grupę BRICS – podkreśla prof. Longin Pastusiak, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Ambasadorzy, pod przewodnictwem prof. Longina Pastusiaka, b. wiceprezydenta Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz amb. Ryszarda Fijałkowskiego, porozmawiają nt. roli, jaką BRICS pełni we współczesnym świecie, celach do osiągnięcia i zadaniach do zrealizowania, a także zastanowią się, jak postrzegany jest każdy z krajów tworzących grupę i jakie jest jego miejsce w tej strukturze.

Konferencję organizują Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Klub Ambasadora działające w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Wydarzenie odbędzie się w godz. 14.00-17.00 w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie w auli 1, przy ul. Stokłosy 3 (Ursynów, w pobliżu stacji metra Stokłosy). Konferencja będzie tłumaczona z języka angielskiego na język polski.