Strona główna / Uczelnia / Kadra / dr hab. Wawrzyniec Konarski, prof. AFiB Vistula

dr hab. Wawrzyniec Konarski, prof. AFiB Vistula

e-mail: w.konarski@vistula.edu.pl
Wydział: Biznesu i Stosunków Międzynarodowych
Kierunek kształcenia: Stosunki międzynarodowe

Profesor nadzwyczajny w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, uprzednio w UJ, SWPS i UW; badacz zagadnień etnokulturowych i polityczno-ustrojowych w systemach demokratycznych i autorytarnych oraz wybranej problematyki w ramach najnowszej historii politycznej, a także etnopolityki, w tym nacjonalizmów i regionalizmów; uczestnik ponad 200 konferencji, seminariów i paneli krajowych, i międzynarodowych oraz wykładowca gościnny w kilkudziesięciu uczelniach i instytucjach edukacyjnych w Polsce oraz w Albanii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech, a także w Chile, Indonezji, KRLD i USA; członek stowarzyszeń naukowych m.in.: Komitetu Prognoz PAN „Polska w XXI wieku” (w latach 2003-2012), Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (w latach 2007-2010 – wiceprezes Zarządu Głównego), Polskiego Towarzystwa Współpracy z Klubem Rzymskim (od 30 stycznia 2012 – wiceprzewodniczący Zarządu Głównego), International Political Science Association; komentator polityczny w mediach polskich oraz w obu Amerykach i Azji; autor ponad 200 publikacji w obszarze nauk politycznych, kulturoznawstwa, medioznawstwa i stosunków międzynarodowych (opublikowanych po polsku, angielsku, chorwacku, fińsku, japońsku, niemiecku, rosyjsku, słowacku i ukraińsku), m. in.: A Legacy of Hatred. On the Conflict in Northern Ireland (1991), Nieprzejednani. Rzecz o Irlandzkiej Armii Republikańskiej (1991), A Predominant Party System. The Case of Ireland (1994), Pragmatycy i idealiści. Rodowód, typologia i ewolucja ugrupowań politycznych nacjonalizmu irlandzkiego w XX wieku (2001), System konstytucyjny Irlandii (2005), Bałkany. Etnokulturowe podłoże konfliktów (współautor i współredaktor, 2006), Niemcy-Polska. Coraz bliżejPerspektywa polskich i niemieckich studentów, (współautor i redaktor, 2007), Kryzys przywództwa we współczesnej polityce (współautor i współredaktor, 2011), Politolog o polityceWywiady, komentarze, opinie i ekspertyzy (2008-2014) (2014), Partyzanci doktrynerzy terroryści. Chronologiczne studium fenomenu Irlandzkiej Armii Republikańskiej (2019).

Zainteresowania badawcze:

• systemy rządów, partie polityczne i przywództwo polityczne w systemach demokratycznych i autorytarnych;
  • szeroko pojmowane powiązania – analizowane w nowożytnej perspektywie historycznej – między etnicznością, nacjonalizmem i polityką, a także aspekty migracyjne w wybranych krajach;
  • analiza różnych systemów politycznych w mediach polskich i światowych;
  • problemy globalne w kontekście wyzwań bieżących, włączając w to działalność Klubu Rzymskiego.

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Bezpieczeństwo wewnętrzne Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +48