Strona główna / Wpisy / Studia mobilne – czyli jak zdobyć tytuł licencjata ucząc się online!

Studia mobilne – czyli jak zdobyć tytuł licencjata ucząc się online!

Nowy sposób na studiowanie w Polsce.

Poznajcie studia mobilne!

Przedstawiony wyżej demotywator może śmieszyć, ale z pewnością znajduje się w nim ziarenko prawdy. Sytuacja na rynku pracy coraz częściej przybiera właśnie taki charakter. Ukończenie prestiżowej uczelni pozostaje w oczach pracodawców dużym plusem, ale nie jest w żadnym wypadku gwarantem zatrudnienia. Poszukiwani są pracownicy z określonym zestawem kompetencji, realnych umiejętności, które znajdą zastosowanie w codziennej pracy.

Nic zatem dziwnego, że większość rekruterów w pierwszej kolejności przygląda się doświadczeniu zawodowemu oraz liście ukończonych projektów. Zaciekawić może dobrze skomponowane portfolio, które jasno pokazuje, co dany kandydat potrafi. Przeszkolenie pracowników przekłada się na realne koszta, dlatego na wagę złota są wszelkie staże i praktyki.

Zmienia się mentalność zarówno pracodawców, jak i samych studentów. Studia zaoczne, jeszcze dziesięć lat temu postrzegane jako gorsza wersja studiów, okazują się być świetną alternatywą. Studenci coraz częściej z pełną świadomością podejmują się nauki w systemie weekendowym, by w tygodniu móc poświęcić się pracy.

Czy jest to jednak jedyna opcja wyboru? Przyjrzyjmy się przez chwilę kilku scenariuszom.

Michał już w liceum interesował się biznesem. Podczas gdy większość jego znajomych decydowała o wymarzonym kierunku studiów, on planował otworzenie firmy. Z pomocą kilku osób uruchomił własny start-up, a dobrze napisany wniosek pozwolił mu na uzyskanie dotacji. Teraz Michał jest w ciągłym biegu. Podróżuje po całej Polsce, pozyskując kontrahentów. Nie może pozwolić sobie ani na studia dzienne, ani zaoczne. W rodzimym mieście nie bywa często.

Karolina jest na urlopie macierzyńskim. Świadomie zdecydowała, że swój czas chce spędzać z dzieckiem. Podczas gdy mąż przebywa w pracy, ona zajmuje się pracami domowymi oraz opieką nad synem. Jest szczęśliwa, ale zastanawia się nad potencjalnymi możliwościami rozwoju. Co prawda ma dużo wolnego czasu, nie może sobie pozwolić na zostawienie dziecka bez opieki.

Tomek od wielu lat pracuje w jednej firmie. Jest dobry w swoim fachu, jednak coraz częściej zastanawia się nad tym, żeby poszerzyć swoje kompetencje. Być może ukończenie studiów z Zarządzania pozwoliłoby mu na awans. Niestety, ze względu na szereg obowiązków pracuje od rana do wieczora, a weekend traktuje jako czas na upragniony odpoczynek. Perspektywa studiów zaocznych nie wydaje mu się aż tak atrakcyjna.

Czy to znaczy, że wszystkie przedstawione osoby znajdują się w sytuacji bez wyjścia? Zdecydowanie nie. Idea studiów mobilnych jest już obecna na polskim rynku i opiera się na promocji studiowania z wykorzystaniem najnowszych narzędzi e-learningowych.

Tylko od samych studentów zależy, czy zdecydują się studiować stacjonarnie, na uczelni, czy poprzez szereg profesjonalnych kursów udostępnionych online. W internecie mają wszystko, co potrzebne do nauki – prezentacje przygotowane przez doświadczonych metodyków oraz kadrę wykładowczą, sesje z wykładowcami, testy, a nawet lektury udostępnione w portalu Ibuk Libra. Nie muszą martwić się o czas oraz miejsce w którym się znajdują.

Nie ma bowiem różnicy, czy dana osoba czas na naukę znajdzie późnym wieczorem, podczas przerwy w pracy, czy będąc akuratnie w podróży pociągiem. Studia mobilne w swoim modelu są przede wszystkim elastyczne i sprzyjające studentowi.

Jeżeli jesteście zainteresowani takim formatem studiowania, zajrzyjcie na naszą stronę internetową: Studia online. Znajdziecie tam szereg konkretnych informacji oraz listę dostępnych kierunków. Więcej szczegółów natomiast już wkrótce, w kolejnych artykułach na naszym blogu.

Do przeczytania!

Autor: Konrad Chmielewski