DNI OTWARTE ONLINE -30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Rolnictwo – Energia – Środowisko. Wybrane aspekty funkcjonowania Polski w ramach Unii Europejskiej.

Rolnictwo – Energia – Środowisko. Wybrane aspekty funkcjonowania Polski w ramach Unii Europejskiej.

Instytut Stosunków Międzynarodowych Wydziału Biznesu i Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula zaprasza na spotkanie z europosłem Jarosławem Kalinowski, które odbędzie się 28 listopada (sobota) 2015 r. o godz. 10:00 w sali 21. Tematem spotkania będzie Rolnictwo – Energia – Środowisko. Wybrane aspekty funkcjonowania Polski w ramach Unii Europejskiej.

Rolnictwo – Energia – Środowisko. Wybrane aspekty funkcjonowania Polski w ramach Unii Europejskiej.

Polska w perspektywie na lata 2014-2020 otrzyma największą pulę środków z budżetu UE spośród wszystkich państw członkowskich, co czyni ją największym beneficjentem tego budżetu. Kwota, która przypada Polsce, to 106 mld €. Pieniądze te trafią m.in. na rozwój i wsparcie rolnictwa, energetyki odnawialnej oraz ochrony środowiska.

Wsparcie dla rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej stanowi znaczącą część unijnego budżetu, co znajduje swoje uzasadnienie w konieczności zabezpieczenia wielu potrzeb obywateli Unii Europejskiej. Należą do nich nie tylko kwestie umożliwienia nabycia przez konsumentów żywności w wysokiej jakości za możliwie przystępną cenę, ale także zabezpieczenie samowystarczalności UE w zakresie produkcji rolnej, utrzymanie stabilności dochodów rolników, czy zapewnienie ciągłości produkcji w tej tzw. „fabryce pod chmurą”.

Mechanizmy z jakich korzysta Wspólna Polityka Rolna nie zawsze są zrozumiałe przez obywateli, co wykorzystują niektórzy politycy prezentując demagogiczne hasła niemające wiele wspólnego z rzeczywistością. Przykładem jest choćby postulat zrównania dopłat. W Unii Europejskiej nie istnieje coś takiego jak „równe dopłaty dla rolników”. Nie ma nawet dwóch krajów, w których dopłaty byłyby takie same. Już ten przykład pokazuje, że warto na dłużej pochylić się nad Wspólną Polityką Rolną i zrozumieć jej funkcjonowanie.

Do tematów ściśle powiązanych z rolnictwem należy ochrona środowiska. Unia Europejska kładzie na nią szczególny nacisk, a normy unijne w tej kwestii należą do najsurowszych na świecie. Wprowadzane są również mechanizmy pomagające chronić klimat, takie jak np. „zazielenienie”. Innym sposobem na osiągnięcie prośrodowiskowych celów jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Dzięki wykorzystaniu produkowanych przez rolnictwo biopaliw oraz przetwarzaniu energii wiatru, wody i słońca, uzyskiwany jest „zielony” prąd dla gospodarki, ale również powstają nowe miejsca pracy.

Rolnictwo, ochrona środowiska i energetyka odnawialna to gałęzie niezwykle istotne nie tylko ze względu na nasze współczesne życie, ale również z uwagi na środowisko jakie pozostawimy do życia dla następnych pokoleń. 

Jarosław Kalinowski
Poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, dwukrotny wicepremier i minister rolnictwa, dwukrotny wicemarszałek Sejmu, poseł na Sejm RP II, III, IV, V, VI kadencji oraz były prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jako wicepremier polskiego rządu negocjował w Kopenhadze warunki dla polskiego rolnictwa w procesie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Obecnie jest członkiem Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego i nadal pracuje nad sprawami rolnymi. Jest także właścicielem 32 hektarowego gospodarstwa w rodzinnym Jackowie Górnym. 

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.