Polskie inicjatywy pokojowe i rozbrojeniowe po II wojnie światowej – seminarium Instytutu Stosunków Międzynarodowych
Od zakończenia II wojny światowej minęły 74 lata. Świat rozwija się pokojowo, choć lokalnych konfliktów zbrojnych i tzw. małych wojen było już kilkanaście tysięcy. Niektóre toczą się i dziś, nawet blisko nas – jesteśmy tego świadkami.
Niepodważalną zasługę w zapobieganiu światowego Armagedonu oraz utrzymaniu światowego pokoju ma Organizacja Narodów Zjednoczonych. A Polska? Warto zapytać o naszą rolę i znaczenie w budowie pokojowej przyszłości świata.
O naszych inicjatywach pokojowych na forum ONZ oraz w Europie bardzo rzadko się wspomina. Należy jednak pamiętać m.in. o Planie Rapackiego, o inicjatywie zwołania europejskiej konferencji bezpieczeństwa, zmaterializowanej jako KBWE czy o wychowaniu dla pokoju. Będziemy o nich rozmawiać w trakcie seminarium naukowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Wykład wprowadzający i dyskusję poprowadzi Gabriel Zmarzliński – doktor nauk wojskowych, wieloletni wykładowca taktyki w szkole oficerskiej oraz sztuki operacyjnej w Akademii Sztabu Generalnego WP, później w Akademii Obrony Narodowej.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych
18 czerwca 2019, godz. 10:00, sala 21