DNI OTWARTE ONLINE -30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Jak żyć z euro? Doświadczenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak żyć z euro? Doświadczenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

euro, waluta, niebo, chmury

Euro, wspólna europejska waluta obchodzi właśnie 20. urodziny. Nie ma z tej okazji fajerwerków. Są natomiast nieustanne dyskusje, czy euro jest spoiwem czy zagrożeniem. Twarde dane, bez emocji pokazuje raport zespołu pod kierunkiem prof. Witolda Orłowskiego, Rektora Akademii Finansów i Biznesu Vistula „Jak żyć z euro? Doświadczenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej”.

W skład strefy euro wchodzi dziś 19 krajów Unii Europejskiej, w tym kilka z Europy Środkowo-Wschodniej. Zespół pod kierownictwem prof. Witolda Orłowskiego, Rektora Akademii Finansów i Biznesu Vistula, w skład którego weszli nasi wykładowcy dr Bartłomiej Nowak i dr hab. Marta Götz, opisał skutki wprowadzenia wspólnej waluty na Słowacji oraz w Estonii, na Litwie i Łotwie.

„W raporcie koncentrujemy się na doświadczeniach 4 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które wprowadziły euro, o zbliżonym do Polski poziomie rozwoju i historii transformacji gospodarczej ” – podkreślają autorzy.

Z raportu wynikają następujące wnioski:

  • wprowadzenie euro przyczyniło się w sposób umiarkowanie pozytywny do poprawy wyników gospodarczych Słowacji, Łotwy i Litwy, a w sposób zdecydowanie pozytywny do poprawy wyników wzrostu gospodarczego w Estonii;
  • przyjęcie euro nie wiązało się w 4 badanych krajach z pogorszeniem deficytu obrotów bieżących bilansu płatniczego i wzrostem zadłużenia zagranicznego, a to oznacza, że kraje te nie powtórzyły błędów popełnionych po wprowadzeniu wspólnej waluty przez kraje południa UE;
  • dzięki dobremu przygotowaniu 4 badanych krajów do wymiany waluty, wprowadzenie euro nie wiązało się tam ze znaczącym wzrostem cen; spektakularne podrożenie niektórych towarów spowodowało jednak, że inflacja postrzegana ukształtowała się tam wyraźnie wyżej od rzeczywistej; natomiast bez żadnej wątpliwości można stwierdzić, że wbrew głoszonym czasem opiniom samo wprowadzenie euro nie uruchamia procesu zbliżania się poziomu cen do obserwowanego w bogatszych krajach zachodniej Europy;
  • wprowadzenie euro wiązało się z dużymi korzyściami politycznymi dla badanych krajów, zarówno bezpośrednimi jak i pośrednimi; państwa te zwiększyły oddziaływanie na kierunek zmian reform Unii, zdolności budowania koalicji i forsowania swoich interesów w Unii, zwiększyły także poczucie bezpieczeństwa;
  • wyrazem zadowolenia społeczeństw badanych krajów z wprowadzenia euro jest fakt, że poparcie dla wspólnej waluty wyraża w nich większość mieszkańców, a Estonia, Słowacja i Łotwa, z poparciem rzędu 80-85%, lokują się wśród narodów UE najlepiej oceniających euro.

Strefa euro nie jest już dzisiaj jedynie wspólną walutą. To kompleksowy projekt integracyjny, największy od czasów powstania Jednolitego Rynku. Strefa staje się „twardym rdzeniem” Unii. Niedługo będzie miała swój budżet.

Publikacja powstała przy wsparciu środków Komisji Europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli.

Cały raport znajduje się TUTAJ

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.