Finansowanie innowacji w logistyce i transporcie – spotkanie Klastra LTPP w filii Uczelni Vistula w Gdańsku

Możliwości finansowania innowacji w sektorze logistyczno-transportowym były głównym tematem spotkania Klastra Logistyczno-Transportowego Północ-Południe, które odbyło się 14 kwietnia 2025 r. w siedzibie Akademii Finansów i Biznesu Vistula – filii w Gdańsku. Uczelnia od lat jest aktywnym członkiem Klastra.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli firm z branży TSL, ekspertów ds. badań i rozwoju, a także reprezentantów świata nauki i instytucji wspierających przedsiębiorczość. Spotkanie stało się platformą do prezentacji narzędzi wsparcia finansowego, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania wartościowych kontaktów międzysektorowych.
Klaster Logistyczno-Transportowy Północ-Południe to oddolna inicjatywa pomorskiego biznesu, uznana od 2016 roku za Krajowy Klaster Kluczowy. Działa na rzecz tworzenia i rozwoju multimodalnego węzła logistycznego położonego na szlaku korytarza Północ-Południe, w tym VI paneuropejskiego korytarza transportowego. Wspiera wykorzystanie nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii transportowych oraz integruje środowiska naukowe, gospodarcze i samorządowe.
Konkretne instrumenty, realne szanse
W trakcie spotkania zaprezentowano konkurs w ramach Interwencji 13.5 „Współpraca Grup Operacyjnych EPI”. To program ukierunkowany na wspieranie innowacji w rolnictwie poprzez tworzenie Grup Operacyjnych Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego. Eksperci omówili zasady aplikowania, kryteria oceny projektów oraz zakres możliwych działań. Szczególny nacisk położono na konieczność współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, instytucjami naukowymi i producentami rolnymi – w celu wspólnego wypracowywania rozwiązań odpowiadających na współczesne wyzwania sektora agro-logistycznego.
Drugą część spotkania poświęcono konkursowi FEPM.01.01-IP.03-001/25 „Badania i innowacje w przedsiębiorstwach”, adresowanemu do firm planujących wdrażanie nowoczesnych technologii oraz prowadzenie prac B+R. Prelegenci przedstawili szczegóły dotyczące wysokości i zakresu dofinansowania, zasad kwalifikowalności kosztów oraz procedur aplikacyjnych. Wskazano również na duży potencjał, który kryje się w cyfryzacji, automatyzacji i rozwoju zrównoważonych rozwiązań transportowych, zwłaszcza dla sektora TSL.
Współpraca, która przynosi rezultaty
Spotkanie miało także wymiar networkingowy – uczestnicy aktywnie dzielili się doświadczeniami oraz dyskutowali o potencjalnych obszarach współpracy. W rozmowach dominowały tematy związane z inteligentnymi systemami transportowymi, optymalizacją łańcuchów dostaw oraz integracją technologii w logistyce rolnej. Takie inicjatywy, jak spotkanie Klastra w gdańskiej filii Uczelni Vistula, wspierają nie tylko wymianę wiedzy, ale i realne partnerstwa pomiędzy światem nauki a biznesem.
Vistula aktywnie wspiera rozwój sektora TSL
Akademia Finansów i Biznesu Vistula – filia w Gdańsku od lat aktywnie uczestniczy w działaniach Klastra Logistyczno-Transportowego Północ-Południe, będąc jego członkiem. Współpraca ta doskonale wpisuje się w misję uczelni, która stawia na praktyczne kształcenie, transfer wiedzy i współdziałanie z otoczeniem gospodarczym. Dzięki uczestnictwu w Klastrze, AFiB Vistula nie tylko wzmacnia swój potencjał dydaktyczny i naukowy, ale również umożliwia studentom i pracownikom uczestnictwo w realnych projektach rozwojowych o znaczeniu regionalnym i międzynarodowym.