Czynniki kształtujące cenę ropy naftowej
Wiele dowodów potwierdza istnienie korelacji między wzrostem zapotrzebowania na wiedzę a okresami napięć gospodarczych i politycznych. Zainteresowanie problematyką ceny ropy naftowej jest najlepszym tego potwierdzeniem, będzie ona również omawiana podczas seminarium naukowego, które odbędzie się 23 lutego br.
o godzinie 11:00 w sali 21, w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Seminarium poprowadzi Wojciech Potocki autor książki „Ropa Naftowa a wzrost gospodarczy”.
Wstęp wolny.
Współczesna cywilizacja oparta jest na ropie naftowej, a zachowanie się ceny ropy naftowej jest jednym z najbardziej doniosłych i intrygujących współczesnych zjawisk. Znajomość czynników kształtujących cenę ropy naftowej umożliwia poznanie obszarów niepewności i zyskanie zaufania niezbędnego do przygotowywania lepszych decyzji menedżerskich.
Wystąpienie będzie obejmowało 5 zasadniczych części:
- Metodyka badań
- Wpływ ceny ropy naftowej na gospodarkę
- Teoretyczne i rzeczywiste zachowanie się ceny ropy naftowej
- Możliwości prognozowania ceny ropy z wykorzystaniem informacji z rynku futures
- Konkluzje oraz suplement, w którym przedstawiony zostanie aktualny stan rynku ropy naftowej oraz możliwe zachowanie się ceny ropy naftowej w perspektywy krótko i długoterminowej.
Po wystąpieniu Wojciech Potockiego przewiduje się sesję pytań i odpowiedzi oraz dyskusję
– Wybór tematu badawczego uzasadniony jest kluczowym znaczeniem ceny ropy naftowej z punktu widzenia rozwoju gospodarczego oraz przedsiębiorstw i społeczeństwa. Temat wpisuje się w najważniejszą współcześnie debatę ekonomiczną poświęconą energii poruszającą kwestie globalnego ocieplenia, dostępności i cen surowców energetycznych i energii elektrycznej, pakietu klimatyczno-energetycznego przyjętego przez Komisję Europejsk. Problematyka ceny ropy naftowej nie została wcześniej opisana w literaturze polskiej w sposób dogłębny i wyczerpujący – podkreśla Wojciech Potocki
Wojciech Potocki, absolwent Politechniki Warszawskiej i Podyplomowego Studium Zarządzania Wartością SGH, uczestnik kursów menedżerskich z dziedziny finansów, bankowości inwestycyjnej i finansowania projektów oraz praktyk międzynarodowych. Menedżer finansowy z doświadczeniem w bankowości inwestycyjnej, energetyce i chemii.
Uczestnik programów i projektów badawczych prowadzonych przez Instytut Zarządzania Wartością SGH. Specjalizacja w problematyce rynków gazu ziemnego, ropy naftowej i chemii. Autor kilkunastu publikacji naukowych m.in. na temat strategii kreowania wartości PGNiG, Gazprom, BASF i ExxonMobil oraz liberalizacji rynku gazu, mechanizmów kształtujących cenę ropy naftowej i wyceny złóż węglowodorów.