DNI OTWARTE ONLINE -30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Banalna wataha? Putin, rosyjska elita władzy i marzenie o imperium – debata

Banalna wataha? Putin, rosyjska elita władzy i marzenie o imperium – debata

Instytut Badań w dyscyplinie Nauk o Polityce i Administracji oraz kierunek Stosunki międzynarodowe zapraszają na debatę z udziałem autorów książki „Wataha Putina”: Hieronima Grali (Wydział Artes Liberales, Uniwersytet Warszawski) i Witolda Jurasza (onet.pl).

Wydarzenie odbędzie się 5 kwietnia o godzinie 14:00 w auli A7. Dyskusję będzie moderować dr Przemysław Piotr Damski, adiunkt na Wydziale Biznesu i Stosunków Międzynarodowych.

Najważniejsze informacje
Początek: śr., 05 kwi 2023, 14:00
Miejsce: aula A7

Obserwując proces nazistowskiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna, filozofka Hannah Arendt sformułowała koncepcję banalności zła. Do strasznych i najbardziej niegodziwych rzeczy mieli się posuwać ludzie, którzy w innych okolicznościach, świetnie odnajdywaliby się w dowolnym aparacie władzy. Ani charyzmatyczni, ani wielcy, banalni w swojej zwyczajności.

Pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. przywołała wiele metafor przeszłości. Putin jako Hitler, demiurg potęgi Rosji, wybitny strateg otoczony zastępami pretorianów gotowymi do rozprzestrzeniania imperium zła. Takie podszyte strachem i brakiem zrozumienia opinie zdominowały przekaz medialny na wiele miesięcy. Zło było powszechne, zabójcze, ale nie banalne.

Autorzy książki „Wataha Putina” proponują wejrzenie w głąb współczesnej rosyjskiej elity władzy. Tłumaczą zawiłości jej polityki wewnętrznej i międzynarodowej. Analizują kariery rosyjskich polityków, ich zakorzenienie w sowieckiej przeszłości oraz odnajdywanie się w nowej, Jelcynowskiej rzeczywistości aż po nastanie putinizmu. Wskazują na podobieństwa współczesnej Rosji do wcześniejszych reżimów autorytarnych i totalitarnych oraz źródła jej inspiracji. Dostrzegają w elitach Putinowskiej Rosji ludzi, z ich wadami oraz niewątpliwymi kompetencjami. Pozwalają tym samym zrozumieć Czytelnikom ludzi i kraj, których zachowanie, zwłaszcza po ataku na Ukrainę, jawi się jako irracjonalne.

Czy Putin to szaleniec, jakim chciało go widzieć wielu przedstawicieli Zachodu po ataku na Ukrainę? A może to wybitny strateg, który zawsze jest dwa kroki przed rzekomo słabym Zachodem? Kim są najbliżsi ludzie z jego otoczenia? Czy rząd kreuje rosyjską politykę, a może stał się zakładnikiem propagandystów? I wreszcie czy putinowska wataha jest banalna?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć wraz z autorami książki.

Serdecznie zapraszamy 5 kwietnia, godzina 14:00, aula A7.

Debata będzie też dostępna na FB Uczelni Vistula:
https://www.facebook.com/uczelniavistula

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.