Banalna wataha? Putin, rosyjska elita władzy i marzenie o imperium – debata
Instytut Badań w dyscyplinie Nauk o Polityce i Administracji oraz kierunek Stosunki międzynarodowe zapraszają na debatę z udziałem autorów książki „Wataha Putina”: Hieronima Grali (Wydział Artes Liberales, Uniwersytet Warszawski) i Witolda Jurasza (onet.pl).
Wydarzenie odbędzie się 5 kwietnia o godzinie 14:00 w auli A7. Dyskusję będzie moderować dr Przemysław Piotr Damski, adiunkt na Wydziale Biznesu i Stosunków Międzynarodowych.
Obserwując proces nazistowskiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna, filozofka Hannah Arendt sformułowała koncepcję banalności zła. Do strasznych i najbardziej niegodziwych rzeczy mieli się posuwać ludzie, którzy w innych okolicznościach, świetnie odnajdywaliby się w dowolnym aparacie władzy. Ani charyzmatyczni, ani wielcy, banalni w swojej zwyczajności.
Pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. przywołała wiele metafor przeszłości. Putin jako Hitler, demiurg potęgi Rosji, wybitny strateg otoczony zastępami pretorianów gotowymi do rozprzestrzeniania imperium zła. Takie podszyte strachem i brakiem zrozumienia opinie zdominowały przekaz medialny na wiele miesięcy. Zło było powszechne, zabójcze, ale nie banalne.
Autorzy książki „Wataha Putina” proponują wejrzenie w głąb współczesnej rosyjskiej elity władzy. Tłumaczą zawiłości jej polityki wewnętrznej i międzynarodowej. Analizują kariery rosyjskich polityków, ich zakorzenienie w sowieckiej przeszłości oraz odnajdywanie się w nowej, Jelcynowskiej rzeczywistości aż po nastanie putinizmu. Wskazują na podobieństwa współczesnej Rosji do wcześniejszych reżimów autorytarnych i totalitarnych oraz źródła jej inspiracji. Dostrzegają w elitach Putinowskiej Rosji ludzi, z ich wadami oraz niewątpliwymi kompetencjami. Pozwalają tym samym zrozumieć Czytelnikom ludzi i kraj, których zachowanie, zwłaszcza po ataku na Ukrainę, jawi się jako irracjonalne.
Czy Putin to szaleniec, jakim chciało go widzieć wielu przedstawicieli Zachodu po ataku na Ukrainę? A może to wybitny strateg, który zawsze jest dwa kroki przed rzekomo słabym Zachodem? Kim są najbliżsi ludzie z jego otoczenia? Czy rząd kreuje rosyjską politykę, a może stał się zakładnikiem propagandystów? I wreszcie czy putinowska wataha jest banalna?
Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć wraz z autorami książki.
Serdecznie zapraszamy 5 kwietnia, godzina 14:00, aula A7.
Debata będzie też dostępna na FB Uczelni Vistula:
https://www.facebook.com/uczelniavistula