UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Wpisy / Tylko nie w piżamie, proszę, czyli o tym, jak uczyć się online

Tylko nie w piżamie, proszę, czyli o tym, jak uczyć się online

Gdyby nie było pandemii, uczelnie byłyby pełne studentów. Czy któryś z nich odważyłby się przyjść do szkoły w piżamie? Raczej nie. W trakcie wymuszonej przez okoliczności nauki online, wielu młodych ludzi czuje się jednak zwolnionych z przestrzegania pewnych zasad. Ale warto wziąć się w garść. To kwestia samodyscypliny, szacunku dla siebie i innych. Co jeszcze warto wiedzieć o tym, jak uczyć się online? Mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Na pewno tęsknisz za uczelnianym życiem, za gwarem na korytarzach, spotkaniami z ulubionymi wykładowcami, rozmowami, żartami czy wspólną kawą. Nic dziwnego. Człowiek jest istotą społeczną, potrzebuje kontaktu z innymi.

Dziś nie ma jednak wyboru. Z powodu pandemii nauka odbywa się zdalnie. Czy będzie ona skuteczna i przyjemna, to zależy również od ciebie. 

Włącz kamerę

To ważne, abyś w trakcie zajęć widział wykładowcę oraz innych uczestników a oni, żeby widzieli ciebie. Najlepiej nie w piżamie i nie w łóżku, chyba, że zdrowie ci szwankuje.

Tylko wtedy, gdy się widzicie, jest właściwa interakcja – niezwykle cenna w procesie nauczania i uczenia się. – Jest mimika, gestykulacja, dramaturgia – to tworzy dynamikę zajęć, mobilizuje i pozwala stworzyć więź profesor – student. Łatwiej jest też budować społeczność i zachować regularny kontakt wykładowcy ze studentami poprzez e-maile, czaty i fora.

Aby widzieć się nawzajem, trzeba mieć jednak dobre łącze internetowe. Jeśli masz z tym problem, zmień dostawcę. Gdy pokonasz bariery techniczne, będzie ci dużo łatwiej.

Zainwestuj w jakość dźwięku

Dobra jakość dźwięku jest fundamentalna. – W trakcie zajęć online trzeba dobrze słyszeć, jeśli jest inaczej, to wszystko zaburza – podkreśla wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula Marcin Antosiewicz. Gdy dźwięk jest kiepski, możesz czegoś nie zrozumieć, nie usłyszeć, stracić wątek lub niewłaściwie reagować. Dobry sprzęt kosztuje dziś grosze. Warto w niego zainwestować. To kwestia twojego komfortu i satysfakcji.

Zadbaj o wygodę

Nauka zdalna ma tę przewagę nad tradycyjnymi formami nauczania, że możesz stworzyć dla siebie idealne warunki. Znajdź wygodne miejsce, zadbaj o światło, zaparz kubek dobrej herbaty lub kawy. Niech czas nauki będzie dla ciebie czasem przyjemnym, a nie kolejnym ciężkim obowiązkiem. Wcześniej wywietrz pomieszczenie, w którym będziesz się uczył. To ważne dla twojego mózgu. Lepsze dotlenienie oznacza większą efektywność i zdolność do intensywnej pracy intelektualnej.

Warto też zadbać, aby twoje miejsce do nauki było uporządkowane, bo to zdecydowanie sprzyja koncentracji.

 Zorganizuj się 

– Naukę zawsze powinno się sobie zaplanować – mówi Marta Kozak-Gołębiowska, dyrektor Centrum Edukacji Cyfrowej w Uczelni Vistula. Wykłady i ćwiczenia zaznacz w kalendarzu. Nawet jeśli widnieją w systemach uczelnianych, możesz o nich zapomnieć.

Dobrą praktyką jest też archiwizowanie wszystkiego, co naprawdę jest ważne – online, np. w chmurze   i offline, np. w specjalnie stworzonych katalogach czy segregatorach na notatki, jeśli robisz je ręcznie.

Śledź także swoje postępy – użyj notesu, plannera lub narzędzia internetowego, aby rozpisać kolejne etapy nauki i oznaczać je jako zakończone po przejściu kolejnych zajęć.

Pilnuj również terminów oddawania prac cząstkowych i wypełniania testów – pamiętaj, że jeśli będziesz spóźniać się, może to negatywnie wpłynąć na oceny końcowe.

Wykorzystaj swoje talenty

W trakcie nauki rób notatki w komputerze, a jeszcze lepiej ręcznie, bo ręczne pisanie wspiera proces zapamiętywania. Z kolei robienie notatek w komputerze jest o tyle efektywne, że możesz nie tylko zapisywać teksty, ale też robić zrzuty ekranu w przypadku ważnych ilustracji czy schematów.

Użyj też swoich uzdolnień, aby wspierały cię w procesie nauki online. Jeśli lubisz rysować, twórz sobie wizualne notatki z zajęć. Używaj kolorów, rysunków, aby lepiej zapamiętać treści. Dla słuchowców – dobrym pomysłem jest z kolei odsłuchiwanie nagrań z wykładów. Możesz także nagrywać swoje własne przemyślenia i notatki na dyktafon w telefonie. Osoby o umyśle analitycznym powinny zaś tworzyć notatki w formie tabel i wykresów, a te, które zwykle myślą nad wieloma rzeczami na raz i lubią dygresje, niech robią notki w formie mapy myśli.

Zadbaj o motywację 

Studiując online czasem trudno utrzymać motywację do uczenia się. Gdy myślisz o tym, że musisz zaliczyć cały długi przedmiot, często od razu odechciewa się nauki, zadanie wydaje się zbyt duże do udźwignięcia. – Podziel więc proces na małe etapy – radzi Marta Kozak-Gołębiowska. – Niech to będzie nawet 15-20 minut nauki dziennie. Każdy kolejny etap zaznacz sobie po jego ukończeniu jako zaliczony – będziesz widzieć swoje postępy na własne oczy, a to dobrze wpływa na motywację.

Staraj się utrzymywać kontakt z innymi studentami. Stwórzcie własną grupę przy użyciu mediów społecznościowych, wspierajcie się nawzajem i motywujcie.

Kontaktuj się też z wykładowcami. Zadawaj pytania i dziel się wątpliwościami. Na pewno cię wesprą.

Poza tym nagradzaj się! Za każda pracę, zaliczony egzamin czy zdany semestr – podaruj sobie jakąś mniejszą lub większą nagrodę. To naprawdę działa.

 Studiowanie online jest super

Studia to wspaniały czas w życiu człowieka. Najważniejsze jest to, że uczysz się nowych rzeczy, rozszerzasz horyzonty, poznajesz ludzi i odkrywasz siebie. Każda forma uczenia się ma swoje zalety i ograniczenia. Każda z nich jest super. Dzięki studiom online rozwijasz kompetencje cyfrowe. Wyrabiasz u siebie samodyscyplinę i umiejętność zarządzania czasem. Uczysz się też kreatywności. To ważne w życiu kompetencje. Wykorzystasz je w przyszłości – z sukcesem.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +44

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.