mgr Grzegorz Ostrowski
mgr Grzegorz Ostrowski
e-mail: g.ostrowski@vistula.edu.pl
Wydział: Informatyki, Grafiki i Architektury
Kierunek kształcenia: Grafika
Wykładowca akademicki, fotograf artysta, doświadczenie zawodowe w zakresie fotografii reklamowej dla międzynarodowych agencji reklamowych i modelingowej dla agencji w Warszawie i Paryżu. Publikacje artykuów i autorskich fotografii z zakresu technik fotograficznych i historii fotografii w magazynach i Zeszytach Naukowych. W ramach działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia na wydziale Informatyki, Grafiki i Architektury z przedmiotów Algrafia, Litografia, Serigrafia, Fotografia i Alternatywne Techniki Graficzne, a także ze studentami Akademii Krakowskiej w ramach Studium Podyplomowego dla Marszandów i Antykwariuszy, prowadził również zajęcia z zakresu wielkoformatowych technik fotograficznych i archaicznych technik fotograficznych w Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików, Europejskiej Akademii Fotografii, Warszawskiej Szkoły Fotografii, Warszawskiej Szkoły Reklamy.
Prowadził warsztaty poznawcze z zakresu alternatywnych technik fotograficznych w Domu Spotkań z Historią, Muzeum Warszawy, Narodowym Muzeum Techniki i w Fotoplastikonie Warszawskim. Współorganizator wystaw i konkursów fotograficznych, brał udział w wystawach zbiorowych związanych z archaicznymi technikami w fotografii i w aukcjach autorkiej fotografii piktorialistycznej. Działa w ramach fundacji Instytut Szlachetnych Technik Fotograficznych w pracowni przydzielonej przez burmistrza Warszawy Praga-Północ.
Zainteresowania dydaktyczne/badawcze:
- Pogłębianie wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat Piktorializmu czyli nurtu w fotografii artystycznej, rozwijającego się pod koniec XIX wieku aż do 1917 roku w Europie i Stanach Zjednoczonych.
- Kontynuacja rekonstruowania XIX-wiecznych technik fotografowania zabytkowymi kamerami miechowymi, wyposażonymi w typowe dla epoki oryginalne obiektywy, przeznaczone do fotografii artystycznej w tematyce portretowej i krajobrazowej.
- Uczestniczenie wraz z pracownikiem Akademii F. i B. Vistula Łukaszem Gietka w inicjatywie zapoczątkowania w ramach Muzeum Warszawy tzw. Żywego Muzeum Fotografii.