UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Wpisy / Po pierwsze kontrola, czyli Audyt śledczy

Po pierwsze kontrola, czyli Audyt śledczy

Korupcja, pranie brudnych pieniędzy, defraudacja – przestępczość gospodarcza w dalszym ciągu ma się w Polsce zupełnie nieźle.

Zdjęcie studentki
  • 36 % firm deklaruje, że padła ofiarą nadużyć
  • 57% sprawców, to sprawcy zewnętrzni
  • 43 % sprawcy wewnętrzni
  • 20 % przestępstw gospodarczych jest popełnianych przez kadrę menadżerską

Z jednej strony są przestępcy, którzy wykorzystują coraz bardziej wyrafinowane metody w zagarnianiu cudzych pieniędzy, ale z drugiej – są specjaliści, którzy śledzą i wykrywają nadużycia. To twoja szansa.

Nie ma zbrodni doskonałej

Jeśli masz żyłkę detektywa i chcesz zająć się audytem śledczym w spółkach, korporacjach lub jednostkach administracji publicznej – studia podyplomowe Akademii Biznesu i Finansów Vistula – Audyt śledczy, są właśnie dla ciebie. „Nie trzeba mieć jakiejś wyspecjalizowanej wiedzy z zakresu księgowości, czy finansów” – podkreśla szef kierunku Marek Dyjasz. Dodaje przy tym, że są to studia dla każdego, wystarczy dociekliwość i zainteresowanie kryminologią. Nauczysz się jak wykrywać przestępstwa gospodarcze i jak im przeciwdziałać – jakie są narzędzia i procedury. Dowiesz się, kto za takimi przestępstwami stoi i jaki jest portret psychologiczny sprawcy.

Nie ma zbrodni doskonałej

Perspektywy są ogromne. Właściciele firm są coraz bardziej świadomi, że mogą bronić się przed nadużyciami, a najczęstsze z nich to:
– Sprzeniewierzenie majątku
– Korupcja
– Fałszowanie sprawozdań finansowych
W tym obszarze nie ma zbrodni doskonałej, zawsze zostaje ślad – dokumenty, czy faktury. W walce z przestępstwami gospodarczymi firmy coraz częściej sięgają po nowoczesne narzędzia – wywiad, zarządzanie ryzykiem i analizę kryminalną.

Ryzyka nie da się zredukować do zera, ale można je znacząco ograniczyć. „My mówimy szefom firm – musicie mieć komórkę, która będzie prowadziła audyt śledczy” – mówi Marek Dyjasz, który od lat szkoli zarówno audytorów, jak i menadżerów. Dobry audytor w firmie jest jak dobry księgowy, to prawdziwy skarb.  

Analiza śledcza FBI

Podczas studiów zdobędziesz unikalną wiedzę i kompetencje. Poznasz tajemnice metod działania FBI! Dowiesz się, jak Federalne Biuro Śledcze prowadzi wywiad, jak pozyskuje informacje, selekcjonuje je i analizuje, by wykryć nadużycia. „Analiza śledcza w audycie jest metodą prostą, ale jednocześnie rewelacyjną” – podkreśla Marek Dyjasz. „Nauczymy studentów jak pozyskiwać informacje w systemie 4 razy 4, jak nadawać kod wiarygodności, jak selekcjonować informacje i wybierać tylko te ważne, a nieistotne odrzucać”.

Analiza śledcza FBI

W procesie analizy śledczej niezwykle ważna jest wizualizacja. Chodzi o to by w formie graficznej przedstawić informacje – zdarzenia i osoby oraz związki między nimi. Z reguły jesteśmy wzrokowcami. Najlepiej więc właśnie w formie diagramu pokazać sieć powiązań między ludźmi, połączeń telefonicznych, przepływu dokumentów, czy pieniędzy. Wszystko na kartkach A4.
„Śledzimy cały proces i dochodzimy do najsłabszego ogniwa” – wyjaśnia szef studiów – wykrywamy sprawcę przestępstwa i uszczelniamy system, by uniknąć kolejnego niepożądanego zdarzenia. Zamykamy ścieżkę dla przestępców.”

Praktyka – to podstawa

Przez te fascynujące studia podyplomowe poprowadzą wybitni eksperci i praktycy w zakresie przeciwdziałania i walki z przestępczością gospodarczą – certyfikowani audytorzy wewnętrzni, eksperci Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej, funkcjonariusze organów ścigania, specjaliści od taktyki i technik prowadzenia rozmów i przesłuchań.
Akademia Biznesu i Finansów Vistula stawia na praktykę. Teorię łączy z ćwiczeniami i wykładami interaktywnymi oraz seminariami. W programie jest analiza konkretnych przypadków i technik operacyjnych, dzięki symulacjom nauczysz się rozwiązywania problemów. A wszystko po to, abyś był profesjonalny i skuteczny. Zdobędziesz kwalifikacje do samodzielnego prowadzenia audytu śledczego.

Praktyka – to podstawa

Audyt śledczy – informacje o studiach

Studia podyplomowe na kierunku Audyt śledczy dadzą ci Certyfikat Audytora Śledczego II Stopnia PIKW oraz prawo wpisu na Krajową Listę Profesjonalnych Audytorów i Kontrolerów Wewnętrznych prowadzoną przez PIKW. Będziesz miał też bezterminowe wsparcie merytoryczne ze strony Rady Programowej Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej w zakresie czynności wykonywanych na stanowisku pracy związanym z uzyskaną specjalizacją.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.