UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Nauka i badania / Nasze osiągnięcia / Ważny artykuł Wojciecha Charemzy i Bohdana Wyżnikiewicza

Ważny artykuł Wojciecha Charemzy i Bohdana Wyżnikiewicza

Na stronach portalu ObserwatorFinansowy.pl ukazał się ważny artykuł prof. Wojciecha Charemzy z naszej Uczelni i dr. Bohdana Wyżnikiewicza, prezesa Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, poświęcony „Nowemu wyzwaniu – mierzeniu niepewności” (opublikował go także portal Forsal.pl). Jak podkreślają Autorzy: „W ostatnich latach analitycy i naukowcy zajmujący się analizami makroekonomicznymi stwierdzili narastanie wpływu niepewności geopolitycznej na gospodarkę. Dlatego też problem mierzenia zarówno samej niepewności, jak i oddziaływania jej na gospodarkę staje się ostatnio coraz bardziej istotny”. Studiom nad tym problemem służą trzy metody mierzenia niepewności: tzw. panelowa – koncentrująca się na zróżnicowaniu opinii w środowisku ekspertów, metoda opierająca się na badaniu błędów prognoz (nie samych prognoz) oraz konstruowanie „indeksów niepewności” (indeks EPU – Economic Policy Uncertainty Index), do których materiałów dostarcza przeszukiwanie profesjonalnych artykułów na tematy gospodarcze pod kątem określonych słów. Pokazując zastosowanie swoich rozważań w praktyce, Autorzy prezentują opracowany przez nich indeks niepewności „oparty na analizie błędów prognoz inflacji i jej dyspersji w latach 2006-2017 dla Polski i Niemiec”.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ekonomia Filologia angielska Zarządzanie Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Grafika Zarządzanie MBA Women in Leadership Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodologia i metody badawcze w naukach społecznych Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Ekonomia Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Rzeczoznawstwo pojazdów, maszyn i urządzeń Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Cyberbezpieczeństwo dla informatyków Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i niezawodnością w biznesie i w administracji Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Ekonomia online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +41

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.