UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Nauka i badania / Nasze osiągnięcia / Dr Bartłomiej E. Nowak wśród ekspertów oceniających inicjatywę Konferencji o Przyszłości Europy

Dr Bartłomiej E. Nowak wśród ekspertów oceniających inicjatywę Konferencji o Przyszłości Europy

Dr Bartłomiej E. Nowak, Prezes Grupy Uczelni Vistula, został zaproszony do wybranej grupy ekspertów oceniających inicjatywę Konferencji o Przyszłości Europy dla prestiżowego portalu EURACTIV.pl. Inicjatywę tę wysunął w 2019 r. prezydent Francji Emmanuel Macron, uzyskując poparcie nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Przez ponad rok odsunięta na dalszy plan z powodu pandemii, wróciła na porządek dnia unijnych debat w ostatnich tygodniach. 11 marca Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej oraz reprezentujący Radę UE premier Portugalii podpisali deklarację, która w zamierzeniu ma dać początek serii debat i konsultacji w całej UE. W świetle wydarzeń zachodzących w Unii, powinny one odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: czy celem jest demokratyzacja UE czy jej centralizacja?

Jak zauważył dr Nowak: Z Macronem można się nie zgadzać, można go krytykować, ale jest on europejskim mężem stanu, który potrafi pociągnąć europejską debatę do przodu i za to należy mu się wdzięczność. Chciałbym, żeby również Polacy wysuwali podobne inicjatywy na szczeblu europejskim. Na inne pytanie, o wspólne listy do Parlamentu Europejskiego – czy to ma sens, odpowiedział zaś tak: Tego typu rozwiązania wymagają kroku do przodu w naszej świadomości jako obywateli UE. Chodzi o zmianę naszego myślenia: nie będzie Europy, dopóki nie będziemy czuć się obywatelami Europy. A na koniec stwierdził: Po kryzysach, z jakimi Unia Europejska mierzyła się od 2010 r., a które określane były jako egzystencjalne, konieczna jest refleksja na temat tego, co należy robić wspólnie, jakie działania powinny być koordynowane z poziomu Wspólnoty, co oznacza Unia polityczna, a co promowana przez Emmanuela Macrona koncepcja europejskiej autonomii.

Więcej:
https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/news/cofoe-ursula-von-der-leyen-pandemia-unia-europejska-david-sassoli-parlament-europejski-pe-emmanuel-macron-francja-polska-debata-demokracja-komisja-rada-ue-covid-19

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.