UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Nauka i badania / Nasze osiągnięcia / Trajektorie transformacji gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej

Trajektorie transformacji gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej

Nowa książka, która ukazała się w wydawnictwie Routledge pt. „Social and Economic Development in Central and Eastern Europe: Stability and Change after 1990” zawiera rozdział napisany przez prof. Witolda Orłowskiego: Trajectories of the economic transition in Central and Eastern Europe.

W streszczeniu czytamy: W niniejszym rozdziale porównano trajektorie przemian obserwowane w 11 krajach Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW-11), które są członkami Unii Europejskiej (UE), oraz w Ukrainie, kraju, który z przyczyn wewnętrznych i zewnętrznych, nigdy nie miał jakiekolwiek jasnego planu działania na rzecz integracji z UE. W 1989 r., na krótko przed rozpoczęciem transformacji gospodarczej, wskaźnik PKB na mieszkańca wszystkich krajów EŚW-11 był znacznie poniżej poziomów zachodnioeuropejskich, wahając się od 36% poziomu niemieckiego w Polsce, do 65% w Słowenii i Czechach. Względny niedorozwój gospodarczy tej części Europy miał głębokie korzenie historyczne. Wszystkie kraje EŚW-11 rozpoczęły transformację gospodarczą w latach 1990-1991, kiedy schyłek władzy radzieckiej i upadek muru berlińskiego umożliwiły obalenie komunistycznego reżimu politycznego i rozpoczęcie odbudowy gospodarki rynkowej.

Dokładne dane bibliograficzne (w formacie wydawnictwa): Gorzelak, G. (Ed.). (2020). Social and Economic Development in Central and Eastern Europe. London: Routledge, https://doi.org/10.4324/9780429450969.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ekonomia Filologia angielska Zarządzanie Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Grafika Zarządzanie MBA Women in Leadership Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodologia i metody badawcze w naukach społecznych Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Ekonomia Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Rzeczoznawstwo pojazdów, maszyn i urządzeń Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Full-Stack Data Science Program Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Cyberbezpieczeństwo dla informatyków Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i niezawodnością w biznesie i w administracji Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Ekonomia online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +42

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.