UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Wpisy / Czy można studiować będąc rodzicem?

Czy można studiować będąc rodzicem?

W przeciągu ostatnich 15 lat liczba osób z wyższym wykształceniem wzrosła w Polsce prawie trzykrotnie. Oznacza to, że w kraju prawie połowa obywateli uzyskuje wyższe wykształcenie. Czy są to tylko młodzi ludzie tuż po maturze? Na pewno nie. Studiujemy w różnym wieku, często będąc już dorosłymi ludźmi, pracując, a nawet zakładając własne rodziny.

Jestem rodzicem – i co dalej?

Wielu młodych rodziców martwi się, jak połączyć rodzicielstwo z nauką czy karierą zawodową. W trudnej sytuacji są zwłaszcza kobiety, które w Polsce znacznie częściej niż mężczyźni zostają w domu z małymi dziećmi. Dłuższa przerwa na studiach czy w pracy może być odbierana jako „opóźnienie” w stosunku do rozwijającego się rynku. W obawie o to, czy będą miały dokąd wracać po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, kobiety coraz częściej inwestują w uzupełnianie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności. Mogą to być kursy, warsztaty aktywizacji zawodowej dla matek, a także – studia.

Jak studiują rodzice?

Odpowiedź brzmi – z trudem. Prawda jest taka, że studiowanie w trybie dziennym i opieka nad dzieckiem praktycznie się wykluczają, chyba że dysponuje się armią babć, cioć i niań do pomocy. Ratunkiem są studia zaoczne. Dla części rodziców weekend spędzony na uczelni może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Niestety, nie dla wszystkich – nie każdy może liczyć na pomoc w zapewnieniu dzieciom opieki na weekend, czasami też rodzice są zbyt zmęczeni lub po prostu – nie chcę rozstawać się z dziećmi na całe dwa dni. Dla nich dobrym wyjściem mogą być studia mobilne – studiowanie przez Internet, z koniecznością pojawienia się na uczelni tylko kilka razy w ciągu roku akademickiego.

Mama na mobilnych

Studia mobilne oferują dużą elastyczność form uczenia się. Studenci mają do dyspozycji interaktywne prezentacje, z których mogą korzystać w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Mogą też porozmawiać z wykładowcami podczas sesji online – będąc w domu lub w innym miejscu. Wszystko to mogą robić po prostu łącząc się z Internetem i logując na platformie edukacyjnej. Przez Internet mają też dostęp do wirtualnej biblioteki i dodatkowych materiałów edukacyjnych. A jeśli zechcą, mogą też uczestniczyć w zajęciach na uczelni razem ze studentami stacjonarnymi.

Oczywiście, znalezienie czasu na spokojną naukę nie jest łatwe dla rodziców małych dzieci. Dla tych jednak, którzy decydują się rozpocząć lub kontynuować naukę, powstają coraz lepsze, coraz bardziej elastyczne rozwiązania. Czy można więc studiować będąc rodzicem? Tak – i to coraz prościej!

Autor: Marta Kozak-Gołębiowska

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.