DNI OTWARTE ONLINE - 30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / Wpisy / Jak studiować za darmo na prywatnej uczelni

Jak studiować za darmo na prywatnej uczelni

Egzamin dojrzałości, jak sama nazwa wskazuje, zmusza młodego człowieka do podejmowania dojrzałych decyzji. Po otrzymaniu wyników matur, stajemy więc przed wyborem studiów – na uczelni prywatnej bądź publicznej.

Powszechnie panuje przekonanie, że uczelnie publiczne są bezpłatne. Tylko pozornie. Co semestr ich studenci podchodzą do egzaminów poprawkowych i warunków. Kosztownych. Z kolei studia prywatne są wprawdzie płatne, ale za to oferują szereg korzyści, w postaci nie tylko uprzejmości dziekanatu, godnego traktowania studenta i indywidualnego podejścia, ale również bogatej oferty stypendialnej. I co kluczowe, na prywatnej uczelni jest o stypendium znacznie łatwiej, niż na publicznej. To dzięki znacznie mniejszym grupom studentów na poszczególnych kierunkach i dużemu udziałowi studentów zagranicznych, którzy korzystają ze świadczeń z innej puli.

Czy w taki razie na prywatnej uczelni można studiować praktycznie bezpłatnie? Można i to kilka kierunków na raz. Zacznijmy od stypendium rektorskiego. W Grupie Uczelni Vistula przy średniej w okolicach 4,3 (umówmy się, że trudne to nie jest), udzielając się w Kołach Naukowych i Sekcjach Sportowych dostaniemy od 300 do 700 zł miesięcznie. Taki zastrzyk gotówki pozwala niemal w całości opłacić czesne, a przy tym zżyć się z drużyną z sekcji sportowej i zdobyć doświadczenie przy międzynarodowych projektach (szczególnie polecam Studenckie Koło Naukowym Turystyki Biznesowej 2B). Kwota stypendium rektorskiego zależy od ocen, sukcesów w zawodach sportowych, osiągnięć w konkursach, organizacji konferencji, itp. Można je dostać za samą średnia ocen, wyłącznie za sukcesy sportowe albo tylko za zaangażowanie w życie szkoły, ale wtedy są one odpowiednio mniejsze.

Oprócz stypendium rektorskiego, uczelnia oferuje również szereg dodatkowych stypendiów, w tym: stypendia socjalne, stypendia ministra za wybitne osiągnięcia, stypendia dla cudzoziemców, stypendia dla osób niepełnosprawnych i zapomogi. Wszystkie zasady przyznawania pieniędzy, potrzebne dokumenty, podania i terminy zgłoszeń są przejrzyście opisane na stronie uczelni. Można również bezpośrednio skontaktować się z „działem stypendiów” (Uczelniana i Odwoławcza Komisja Stypendialna), który pomaga w całej procedurze.

Warto pamiętać, że na niektórych prywatnych uczelniach, w tym w Grupie Uczelni Vistula, płaci się tylko za pierwszy kierunek – za każdy kolejny kierunek, w zależności od średniej ocen, płaci się odpowiednio mniej. To dobra opcja na zdobycie dodatkowej wiedzy i furtka na wypadek zmiany zainteresowań. A poprawki? Na prywatnej uczelni wiedza jest przekazywana w bardziej praktyczny i przystępny sposób, a zajęcia są dogodnie rozłożone w ciągu całego tygodnia. Dzięki temu ma się więcej czasu nie tylko na naukę – czyli skuteczne unikanie płatnych poprawek, ale też na spotkania z przyjaciółmi i realizowanie swoich pasji.
Uczelnie publiczne przestają być już wyznacznikiem prestiżu. Obecnie, sam dyplom (uczelni publicznej czy prywatnej) nie gwarantuje również pracy. Musimy sami zadbać o swoją przyszłą karierę zawodową, korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje nam uczelnia, ale przede wszystkim… mieć również czas na korzystanie z najpiękniejszych lat swojego życia – studenckiego życia.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie w filii zagranicznej Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Bristolu Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Metodyka nauczania języków obcych Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Master Europei Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +42

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.