Home / News / Jak bank tworzy pieniądze, które ty musisz zarobić. O historii bankowości i rezerwie cząstkowej.

Jak bank tworzy pieniądze, które ty musisz zarobić. O historii bankowości i rezerwie cząstkowej.

Start: Tue, 15 Dec 2015, 17:00
End: Tue, 15 Dec 2015, 18:00

15 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Panem Grzegorz Słowiński, który wygłosi swój referat nt. Jak bank tworzy pieniądze, które ty musisz zarobić. O historii bankowości i rezerwie cząstkowej. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Naukowej GUV. 

Papierowy pieniądz bez pokrycia w towarze oraz bankowość oparta o system rezerwy cząstkowej są oczywistością dla współczesnych ekonomistów. Gdy zapytałem pewnego razu o to dyrektora banku spółdzielczego, nie potrafił on sobie wyobrazić, jak mogłoby być inaczej. A jednak ostatnio Szwajcarzy z organizacji MoMo złożyli wniosek o referendum w sprawie zakazu rezerwy cząstkowej. Podstawowe podręczniki akademickie nie dyskutują głębiej tego zagadnienia. A przecież jest to dość nowy wynalazek. A może nie tyle nowy, co dopiero od niedawna uznany za coś dobrego. System rezerwy cząstkowej jest charakterystyczny tylko i wyłącznie dla współczesnych banków i powoduje, że mają zupełnie inną księgowość niż normalny biznes. Spróbuję wyjaśnić, jak to jest możliwe, że z każdych 100 zł, które wpłacasz na konto, bank potrafi wykreować ponad 2000 zł (I wziąć od nich odsetki). Czy rezerwa cząstkowa i papierowy pieniądz są czymś dobrym, czy raczej przyczyną problemów?

Share this post
The university implements projects co-financed by the European Union
Vistula University in Pultusk

Vistula University in Pultusk

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Check details.